Tanárszakok

Miért érdemes az ELTE osztatlan tanárszakjaira jelentkezni?

Egyetemünkön a tanárképzés mindig kiemelt, különleges helyet foglalt el, hagyományai több évszázadosak, gyökerei az 1700-as évekig nyúlnak vissza. Sok rendkívüli tudású és tehetségű tanárt, szakembert, tudóst, írót, költőt, államférfit adtunk Magyarországnak, és a mai napig itt folyik az ország egyik legmagasabb szintű tanárképzése. Nálunk tanulnak az ország legkiválóbb hallgatói, ezért kiemelt figyelmet szentelünk tehetségük kibontakoztatásának, fejlesztésének. Célunk olyan tanárok képzése, akik amellett, hogy szaktárgyuk magasan képzett művelői, biztos és naprakész pedagógiai, pszichológiai és szakmódszertani tudással is rendelkeznek. Egyetemünk a közismereti tanárképzés legszélesebb választékát kínálja a természettudományi, a bölcsészettudományi, az informatikai és a művészetközvetítői képzési területen. Meghirdetett szakjaink száma 40, így a jelentkezők több mint 350 szakpárosításból választhatnak.

Az osztatlan tanárképzés fő jellemzői az ELTE-n:

  • kiscsoportos oktatás
  • gyakorlatközpontú képzés
  • innovatív szakmódszertani kurzusok
  • kiemelkedő színvonalú gyakorlóiskolák és több mint 500 intézményből álló országos partneriskolai hálózat
  • nemzetközi ösztöndíjak

További információk a tanárképzésről az ELTE Tanárképző Központ oldalán.

BÖLCSÉSZTANÁRI SZAKOK

Tanárképzési szakok: könyvtárostanár, magyar nyelv és irodalom szakos tanár, történelemtanár

Érdekel a történelem vagy jobban vonz a könyvtárak világa, esetleg egy-egy hosszabb szövegben szeretsz elmerülni? Akkor válassz legalább egy bölcsésztanári szakot a szakpárodban!

Miért válassz bölcsésztanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket a szakokat akkor ajánljuk, ha érdeklődsz a klasszikus bölcsészszakok iránt, és elhivatottságot érzel a pedagógus pálya, a gyerekekkel, illetve fiatalokkal való foglalkozás iránt. A szakok a középiskolai képzésben is érintett részterületek mellett (könyvtárostanár: könyvtári ismeretek, magyar nyelv és irodalom: irodalom és nyelvészet, kommunikáció, történelem: történelmi korszakok) nagy hangsúlyt fektetnek a digitális lehetőségek beépítésére, a hallgatók informatikai képzésére is. A szaktárgyi kurzusok mellett szakmódszertani órák tartoznak a tantervekhez, emellett már a képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok). Ha érdeklődsz egy konkrét téma iránt, akkor az órák mellett változatos diákkörök is támogatnak majd abban, hogy elmerülj a választott szakterületedben, akár egy TDK akár egy későbbi doktori képzés is a célod.

Mivel az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így a 10 féléves képzés során egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz.

További információ


IDEGEN NYELVI TANÁRI SZAKOK

Tanárképzési szakok: angol nyelv és kultúra tanára, német nyelv és kultúra tanára, francia nyelv és kultúra tanára, holland nyelv és kultúra tanára, japán nyelv és kultúra tanára, kínai nyelv és kultúra tanára, latin nyelv és kultúra tanára, olasz nyelv és kultúra tanára, orosz nyelv és kultúra tanára, portugál nyelv és kultúra tanára, spanyol nyelv és kultúra tanára

Szeretsz nyelveket beszélni, új kultúrákkal megismerkedni? Akkor válassz legalább egyik tanári szakodként idegen nyelvet!

Miért válassz idegen nyelvi tanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket a szakokat akkor ajánljuk, ha nemcsak kiemelkedően érdekelnek az idegen nyelvek, de elhivatottságot érzel a pedagógus pálya, a gyerekekkel, illetve fiatalokkal való foglalkozás iránt. A szakokat alapszintű nyelvismerettel is el tudod kezdeni (kivéve angol, német, francia, olasz, spanyol), de a cél minden esetben a biztos felsőfokú nyelvtudás a képzés végére, amit a nyelvfejlesztő órák, az anyanyelvi lektorok és a kurzusok célnyelven történő elvégzése is támogat. A nyelv mellett irodalommal, nyelvészettel, kultúrával kapcsolatos kurzusok és szakmódszertani órák is tartoznak a tantervekhez, emellett már a 10 féléves képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok). Ha érdeklődsz egy konkrét téma iránt, akkor az órák mellett változatos diákkörök is támogatnak majd abban, hogy elmerülj a választott szakterületedben, akár egy TDK akár egy későbbi doktori képzés is a célod.

Minden tanári szakon fontos, de az idegen nyelveken kiemelten az, hogy az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz majd.

További információ


MŰVÉSZETI TANÁRI SZAKOK

Tanárképzési szakok: ének-zene tanár, mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár, rajz- és vizuáliskultúra-tanár

Érdekel a művészet, az önkifejezés és szeretsz kommunikálni az emberekkel? Szívesen tanulnál és tanítanál a médiáról? Akkor válaszd legalább az egyik művészeti tanári szakot a szakpárodban!

Miért válassz művészeti tanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket az osztatlan tanári szakokat akkor ajánljuk, ha szakirányú diplomát – és mélyebb ismereteket – szeretnél szerezni az ének-zene, a mozgókép- és médiatudományok és a vizuális kultúra területén, méghozzá elsősorban azzal a céllal, hogy a köznevelésben tanítsd ezeket a tárgyakat. A szakokon nem érettségi, hanem gyakorlati vizsga alapján történik a pontszámítás, erre minden felvételiző automatikusan jelentkezik a szakpár megjelölésével. A gyakorlati vizsgák az adott területhez kapcsolódó tudást és készségeket mérik fel, a pontos leírásukat a Tanárképző Központ honlapján tudod elolvasni (Felvételizőknek-> Felvételi vizsgák a tanárképzésben->Gyakorlati vizsga az osztatlan tanárképzésben). A szakokat az ELTE kínálatából sok más szakkal és egymással is párosíthatod.

A készségfejlesztő tárgyak mellett természetesen a képzés részét képezik az elméleti és a gyakorlati kurzusok, a szakmódszertani órák, és már a képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok).

Mivel az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így a 10 féléves képzés során egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz.

További információ az ének-zene tanár és a mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár szakokról
További információ a rajz- és vizuáliskultúra tanár szakról


NEMZETISÉGI NYELVI TANÁRI SZAKOK

Tanári szakok: bolgár és nemzetiségi bolgár nyelv és kultúra tanára, horvát és nemzetiségi horvát nyelv és kultúra tanára, lengyel és nemzetiségi lengyel nyelv és kultúra tanára, német és nemzetiségi német nyelv és kultúra tanára, román és nemzetiségi román nyelv és kultúra tanára, szerb és nemzetiségi szerb nyelv és kultúra tanára, szlovák és nemzetiségi szlovák nyelv és kultúra tanára, szlovén és nemzetiségi szlovén nyelv és kultúra tanára, ukrán és nemzetiségi ukrán nyelv és kultúra tanára

Szeretsz nemzetiségi nyelvet tanulni, különböző, Magyarországon és a szomszédságában élő kultúrákkal megismerkedni? Akkor válassz legalább egyik tanári szakodként nemzetiségi nyelvet! 

Miért válassz nemzetiségi nyelvi tanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket a szakokat azoknak ajánljuk, akik nemcsak kiemelkedően érdeklődnek a nyelvek iránt, de elhivatottak a nemzetiségi kultúra és a pedagógus pálya iránt is, és szeretnének gyerekekkel, illetve fiatalokkal foglalkozni. Mivel a nyelvtanár nemcsak nyelvet tanít, hanem kultúrát is közvetít, a képzésben helyet kaptak a történelmi és kultúrtörténeti kurzusok is. Kiemelten fontos az anyaország, illetve a magyarországi kisebbségek kultúrája és történelme, a nemzetiségi identitás kialakítása és megőrzése. A szakokat alapszinten is elkezdheted (kivéve német és román), de a cél minden esetben a biztos felsőfokú nyelvtudás, amit a nyelvfejlesztő órák, az anyanyelvi lektorok és kurzusok is támogatnak. A szaktárgyak mellett szakmódszertani órák is tartoznak a tantervekhez, emellett már a képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok). A nemzetiségi nyelv miatt a tanítási gyakorlataidat nemzetiségi iskolákban fogod majd végezni.

Mivel az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így a 10 féléves képzés során egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz, és bekapcsolódhatsz az évente megrendezett nyári egyetemek programjaiba is.

További információ


TERMÉSZETTUDOMÁNYI ÉS INFORMATIKAI TANÁRI SZAKOK

Tanári szakok: biológiatanár, fizikatanár, földrajztanár, informatikatanár (digitális kultúra tanára), kémiatanár, matematikatanár, természettudomány-környezettan szakos tanár

Szereted a reál tárgyakat, vonzanak a természettudománnyal kapcsolatos kérdések, szeretnél kísérletezni? Érdekel az informatika, a digitális világ? Akkor jelentkezz egy vagy mindkét szakodként természettudományos és/vagy informatikai tanári szakra! 

Miért válassz természettudományos vagy informatikai tanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket a szakokat azoknak a fiataloknak ajánljuk, akik megalapozott tudással és lelkesedéssel szeretnének a jövő generációk felé fordulni, meg akarják és tudják nekik mutatni a természettudományok és az informatika szépségét, közvetítenék a tudományterületek fontosságát is a társadalom felé. A képzés során nagy hangsúlyt kap a problémamegoldó gondolkodás fejlesztése és fontos szerep jut a tanítással kapcsolatos ismereteknek. Leendő tanárként széleskörű és biztos alapokon nyugvó tudásra teszel majd szert, amelyet tanári munkád során sikerrel kamatoztathatsz. A képzés célja olyan tudás megszerzése, amely az általánosan elvárható szakterületi műveltség mellett alkalmassá tesz a napjainkban rendkívüli fejlődést mutató új ismeretek alapjainak befogadására is. A természettudomány-környezettan szakos képzés alapból szakpárnak számít, a többi szakot pedig a jogszabály által engedélyezett módon számos más szakkal lehet párosítani az ELTE-n.

A szaktárgyi és szakmódszertani órák mellett már a képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok).

Mivel az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így a 10 féléves képzés során egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz.

További információk a természettudományi tanári szakokról
További információk az informatikatanár (digitális kultúra tanára) szakról


SPORTTUDOMÁNYI TANÁRI SZAK

Tanári szak: testnevelő tanár

A sport a mindened? Szeretsz gyerekekkel foglalkozni? Akkor jelentkezz a testnevelő tanári szakra, és biztosak vagyunk benne, hogy az ELTE által kínált 38 szakból találsz mellé egy szimpatikus szakpárt! 

Miért válassz testnevelő tanári szakot? Mire számíthatsz a képzésen?

Ezeket a szakokat azoknak a fiataloknak ajánljuk, akik nemcsak kiemelkedően érdeklődnek a sportok iránt, de elhivatottságot éreznek a pedagógus pálya, a gyerekekkel, illetve fiatalokkal való foglalkozás iránt. Az osztatlan képzés keretében sokoldalú elméleti és sportági gyakorlati ismeretekre tehetsz szert, és képessé válsz a testnevelés tantárgy oktatására általános- és középiskolai szinten. A szakon szerzett komplex pedagógiai, pszichológiai és sportszakmai ismereteid birtokában alkalmas leszel a modern, egészségszemléletű, minőségi testnevelés tanítási-tanulási folyamatainak tervezésére, szervezésére, irányítására, a testnevelés és a sport művelésével, az egészséges életmóddal és a testkultúrával kapcsolatos képességek kialakítására, fejlesztésére. A gyakorlati tárgyak sikeres teljesítéséhez a megfelelő fizikai felkészültség mellett szükséges az alapsportágakban való jártasság is, ezt már a gyakorlati felvételi vizsga során is bizonyítanod kell. A szaktárgyi és szakmódszertani órák mellett, már a képzés elejétől különböző gyakorlattípusokon keresztül ismerkedhetsz az iskolai élet tanári oldalával (óralátogatások, mikrotanítások, tanítási gyakorlatok).

Mivel az ELTE szerteágazó Erasmus kapcsolatokkal rendelkezik, így a 10 féléves képzés során egy-egy félévet akár különböző külföldi egyetemeken is eltölthetsz.

 

További információ